اصول و استانداردهای کابل کشی و سیم کشی ساختمان


اصول و استانداردهای کابل کشی و سیم کشی ساختمان


- برای کابل ها در هر طبقه دریچه بازدید اجرا شود به این دلیل که ردگیری و تعویض مدارها در آینده بدون اشکال انجام پذیرد که این امر در مقررات ملی مبحث 13 بند 4-1-4 ذکر شده است.

- کابل هایی که محل عبور آنها قدرت و فشار ضعیف بر روی سینی می باشد دقت شود که بین آنها دیواره ی جدا کننده باشد که این امر در مقررات ملی 13-6-2-12 ذکر شده است.

- رایزر برق و رایزر مکانیک از هم تفکیک شده باشند.

- از داکت آسانسور برای برق استفاده نشود بر طبق مقررات ملی بند 15-2-3-3-5

- ارتفاع پریزها در آشپزخانه بررسی شود که برای لباسشویی 70cm ، برای اجاق گاز 30cm و برای هود 180cm در نظر گرفته شده باشد (جایگذاری شده باشد). ارتفاع 30 سانتی متری پریز اجاق گاز جهت عدم مجاورت پریز با فر اجاق است.

- کلید و پریز به کار رفته در آشپزخانه در اطراف شیر گاز حداقل 10cm از شیر گاز بالاتر باشد.

- فاصله پریزها از هم حداکثر 3 متر باشد البته به جز در نظر گرفتن فضای پنجره ها و درها که این امر در مقررات ملی 13-9-1-1-2 ذکر شده است.

- پریزها در یک اتاق از یک مدار تغذیه شوند که این در مقررات ملی 13-9-0-6 ذکر شده است و بدین وسیله خطرات استفاده افراد به اطلاع به هنگام قطع یک مدار کاهش می یابد.

- سیم های افشان یا قلع اندود شده باشند یا در آنها از سر سیم استفاده شود. این کار باعث می شود که رشته سیم ها به طور کامل زیر پیچ قرار گیرند و از قطعی آنها جلوگیری شود که این امر در مقررات ملی 13-6-2-14 ذکر شده است.

- پیچیدن سیم ها به دور هم برای ایجاد اتصال الکتریکی و عایق بندی محل اتصال با نوار چسب الکتریکی طبق مقررات ملی 13-6-2-16 ممنوع می باشد بررسی شود که این کار انجام نشده باشد.

- سیستم ارت در روشنایی، پریز و کولر طبق مقررات ملی 13-9-0-7 الزامی می باشد.

- عمق کانال کابل فشار ضعیف در محوطه 70 سانتیمتر می باشد.

- عرض کانال حفاری شده باید 50 سانتی متر بوده و به ازاء دو رشته کابل اضافه 10 سانتی متر به عرض کانال اضافه شود.

- قبل از انجام کابل کشی نسبت به تسطیح کانال و پاکسازی نخاله ها اقدام شود.

- از پیچ و تاب و نوسان کابل در کانال جلوگیری شود.

- در صورتی که دو کابل هم ولتاژ در داخل یک معبر برده شود حداقل فاصله بین آن ها 10 سانتی متر و در صورتی که هم ولتاژ نباشد 30 سانتی متر می باشد.

- در هنگام کابل کشی ابتدا 10 سانتی متر کف کانال ماسه بادی و بعد از خوابانیدن کابل 10 سانتی متر روی آن ماسه بادی و بعد در هر متر 10 عدد آجر و سپس روی آن نوار هشدار دهنده و در آخر کانال را از خاک سرند شده مازاد مسیر پر می کنیم.

- در عرض معابر که در معرض عوامل زنگ زدگی و خوردگی و یا نیاز به استحکام مکانیکی بالا می باشیم از لوله فولادی گالوانیزه داغ استفاده گردد، در این حالت درصد سطح مقطع اشغال شده برای یک رشته کابل باید 55 % قطر لوله باشد.


ارتفاع نصب کلید و پریزها و ... از کف تمام شده به قرار زیر می باشد:

1- ارتفاع نصب کلید 110 سانتی متر
2- ارتفاع نصب پریزها بطور عمومی حداقل 30 سانتی متر
3- ارتفاع نصب پریزهای پارکینگ، آشپزخانه و سرویس های بهداشتی 110 سانتی متر
4- ارتفاع نصب آیفون 150 سانتی متر
5- ارتفاع نصب کلید کولر 140 سانتی متر
6- ارتفاع نصب چراغ های دیواری حداقل 220 سانتی متر
7- ارتفاع نصب تابلوهای برق توکار یا روکار از محور افقی آن 160 سانتی متر
8- ارتفاع نصب جعبه تقسیم های توکار یا روکار 220 سانتی متر


هچنین نکات ذیل رعایت گردند:

1- کلیه سیم ها از نوع افشان NYAF می باشد.

2- می بایست حتما سر سیم لحیم شود و یا از سیم مسی استفاده شود.

3- چراغ های فلورسنت می بایست حتما مجهز به خازن 9 میکرو فاراد باشد.

4- تأمین برق هود آشپزخانه (فن و روشنائی هود) از طریق انشعاب از پریز برق اجاق گاز خواهد بود که پریز مربوطه در ارتفاع 70 سانتی متری و انشعاب جهت هود (H=30cm) در ارتفاع 170 سانتی متری از کف تمام شده خواهد بود.

5- پیمانکار موظف است کلیه نقشه های برقی را با نقشه های تأسیسات و معماری مطابقت داده و کلیه اجناس مصرفی را پیش از تهیه و نصب به تأیید کارفرما و دستگاه نظارت برساند.

6- ارتباط الکتریکی کلیدهای تبدیل به طریقه استاندارد (فاز در کلید و ارتباط دو کنتاکت مشترک تبدیل به هم و نول در سر پیچ) انجام می گیرد.

  • علیرضا حدادی
تعمیرپکیج تهران1 تعمیرپکیج تهران تعمیرپکیج تهران1 تعمیرکار شبانه روزی جنرال گلد اشکان تهویه  عیب یابی پکیج تبلیغات در اشکان تهویه
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
باسلام
علیرضا حدادی هستم
این وبسایت درابتدای شهریورسال94 باهدف ارایه جزوات و مقالات ونرم افزارهای کاربردی صنعت ساختمان ، تاسیسات وسیستم های تهویه مطبوع راه اندازی گردید

(دوستان ارجمند)
جواب تمام سوالات شما دراین سایت موجود است
فقط کافی است کمی وقت بگذارید و باجستجو در بین موضوعات و کلمات کلیدی به جواب مورد نظرتون برسید
به سوالات عیب یابی در تلگرام و بصورت تلفنی پاسخ داده نخواهد شد
لطفا سوالات خود را در سایت در قسمت جستجوی کلمات کلیدی و یا موضوعات سایت جستجو نمایید
دوستان بی ادبی که پیام های ... می گذارند باعث شده اند تا سایت یکسال بروز نشود
متاسفم که بعضی از افراد ذاتا طلب پدرشان را دارند
شما چه سودی به من رسوندی که فحاشی میکنی
اگر دین ندارید لااقل .....
کلمات کلیدی
پکیج پکیج شوفاژ دیواری پکیج دیواری عیب یابی پکیج پکیج ایران رادیاتور نرم افزار آموزشی پکیج شوفاژ دیواری نسخه اندروید پکیج بوتان کولر گازی پکیج شوفاژ دیواری بوش پکیج باکسی ایتالیا پکیج گلدیران پکیج فرولی عیب یابی پکیج بوتان عیب یابی پکیج ایران رادیاتور پکیج لورچ پکیج شوفاژ دیواری اخگر پکیج ایمرگاز کولرگازی کم مصرف کولر گازی اسپلیت دیواری جزوه PDF جزوه کولر گازی اسپیلت کولر گازی اینورتر جزوه آموزشی کد خطای پکیج عیب یابی کولر گازی دانلود رایگان جزوه عیب یابی کولر گازی اسپلیت جزوه آموزش کدخطای کولر گازی ارور کولر گازی کولر گازی پرتابل عیب یابی پیکج فرولی مهندسان ارور پکیج عیب یابی پکیج گرم ایران نرم افزار رایگان تعمیر کولر گازی جزوه رایگان تعمیر کولر گازی کولرگازی سامسونگ جزوه کولرگازیpdf دانلود کولر گازی پنجره ای جزوه عیب یابی مهندسان تاسیسات جزوه پکیج تعمیر پکیج عیوب مهم در کولر گازی کمپرسور فیلم آموزشی جزوه آموزش عیب یابی
پیوندهای روزانه